Eğitimde Şimdilik Hedef X Zamanı

Her şey bir anda olmadı. Bir anda oldu diyen yalan söyler. Aslında vizyon yüzyıllar önce çizilmişti. “Oku” bir rica, bir talep, bir beklenti de değildi üstelik. Bir emir, bir nas. Bir kesinlik, bir kararlılık.

Okuyan oldu. Okumayan oldu. Uyan oldu. Uymayan oldu. Uyulduğunda dünya imar edildi. Uyulmadığında rezil.

Eğitim bir süreçtir. Bir sihir, bir sır, bir iksir değil. Bir süreç. Öncesi, sırası ve sonrası olan.

Bu süreç içerisindeki dönemlerin sayısız aktörü vardır. Dedesi mayahoş erik yiyenin nasıl ki torununun dişi kamaşır. Tam tersi dedesi, onun dedesi bu konuda çok önemlidir.

Fakat her şeyde olduğu gibi bir miladı olmalı. Nereye gideceğini bilemeyen bir gemiyi rüzgar istediği yöne hareket ettirir. Bir süre sonra alabora olur.

Bizde milatlar hiç bitmiyor ama nedense bir türlü de başlanamıyor. Tamam diyorsun işte bu sefer tamam. Galiba başlıyoruz. Rotamız belli ama çok geçmeden birşeyler oluyor ve rotadan çıkıyoruz.

Hedefimde hiç kimse yok. Kimseye mesaj verme niyetinde de değilim. Kendimle hasbihal ediyorum bunu sizlerle de paylaşıyorum hepsi bu kadar.

Artık heba edilen nesiller olmasın istiyorum. Sokağa bir çocuğumuz dahi atılmasın istiyorum. Suç örgütleri elini ovalamasın. Hatta onlar dahi bu işten vazgeçirilmek için eğitilsin.

Allah hiç kimseyi doğuştan kötü yapmaz. Bizim inancımızda hiçbir bebek günahkar değildir. Biz büyükler onları günahkar yapıyoruz. Biz büyükler onları suç makinasına dönüştürüyoruz.

Milli savunmada olduğu gibi Milli Eğitimde de seferberlik ilan etmeliyiz. Hedefimiz net olmalı. Bana göre birinci net hedef: Mesleksiz bir tane genç olmamalı. Liseyi bitirmeyen bir tane genç kalmamalı demiyorum dikkat ederseniz. Mesleksiz bir tane genç olmamalı.

Her ev, sokak, mahalle üretim merkezlerine dönüşmeli. Teknolojiyi yasaklamak yerine, olumluya dönüştürmenin yollarını aramalıyız. Bu yöntemin tutmadığını ancak alternatifini de henüz bulamadığımızı görüyor ve üzülüyoruz. Göz göre göre çocuklarımızın heba olmasını hiç bir ebeveyn istemeyecektir.

Boş kalanın arkadaşı şeytan olur derler. Gençlerimizin arkadaşları şeytan olmamalı. Muhakkak üreteceği bir şey vardır veya olmalı. Oradan kendine, ailesine ve ülkemize katma değerler üretmeli.

Allah her insanı bir potansiyel ile yaratmış. Bize düşen o madeni bulup işlemek.

Her insanımız bir Snelman  olmalı. Aklının bir köşesinde, bu gün Allah için Türk gençliğinin eğitimi için ne yaptım geçmeli.

Yetkililer, karar alıcılar, karar vericiler, her şeyi biz düşündük. Onu da düşündük. Bunu da yaptık kibrinden uzaklaşmalı ve her insanımıza kulak vermeli.

Top yekün bir eğitimin top yekün bir kalkınmayı beraberinde getireceğinden hiç kuşkum yok. Örnekleri petrol çıkmayan kalkınmış ülkeler.

Eğitimde şimdilik hedef x zamanı. Bu zamanı öne almak ya da ileri atmak bizim elimizde. Benim, senin, onun elinde. Lütfen bir daha kaçırmayalım bu zamanı. Ruhunu kavrayalım ve hep birlikte harekete geçelim. Kalın sağlıcakla…  

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.