Keşke Demeden Önce

Çok değişik bir zaman diliminden geçiyoruz. Ölüm adeta kol geziyor. Nereye baksanız bir ölüm ilanına denk geliyorsunuz. Hayat ise hiç durmuyor. Bildiği yolda ilerliyor.

Günler ayları, aylar ise yılları kovalıyor. Sararan takvim yaprakları gibi insanlarda bir bir sararıyor. Sırası gelen, azraille uzun bir yolculuğa çıkıyor.

Bu bir kanun. Belki de delinmeyen, yok sayılmayan, tarihi geçmeyen, başka türlü yorumlanmayan, yenisi ile değiştirilmeyen, tek kanun. Kat’i, kesin.

Bu kadar net bir sonuçla karşı karşıyayız. Ne zaman, nerede ve nasıl sorularına kimsenin cevap bulamadığı bir belirsizlik içerisinde karşınıza çıkıyor.

Peygamber efendimiz (sav); “Bütün zevkleri kökünden yok eden ölümü çokça hatırlayınız!” buyuruyor. (Tirmizî, Kıyâmet, 26)

O halde; var ve kaçınılmaza hızla yaklaşırken ne yapmalı? İşin dini boyutu başka bir yazı konusu. Ben daha çok insan ilişkileri üzerinde durmak ve hayatımızdaki keşkeleri azaltmamız gerektiğine vurgu yapmak istiyorum. Keşke onu daha önce ziyarete gitseydim. Keşke o sözü söylemeseydim. Keşke öyle davranmasaydım. Keşke telefonla sık sık arasaydım. Keşke misafir etseydim ya da misafirliğe gitseydim. Keşke özellikle haklı olduğumda susmayı becerebilseydim. Hayatımızda o kadar keşke var ki. Keşke, keşke, keşke.

Vatana İhanet Eden Vefaya İhanet Etmez mi?

Van’ın Özalp ilçesinde Vefa Sosyal Destek Grubu’nun aracına yardım götürdükleri Eğribelen Mahallesi’nden dönüşte düzenlenen, 2 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda, bir belediye çalışanı da yaralanmıştı.

Şu mübarek günlerde kutsalı olmayan, vatanı olmayanlardan ne beklenir? Vatana ihanet eden vefaya ihanet etmez mi?

Vefaat eden Vefa Destek Grubu üyelerine Allah’tan rahmet, yaralı kardeşimize acil şifalar diliyorum.

Bu vesile ile; geçen hafta kaybettiğimiz ablamın yol arkadaşı, yiğenlerim Elif, Esra, Esma ve Bilal’in babaları, kıymetli Zühtü enişteme Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun inşallah.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.