“Ölüm Hiç Bu Kadar Yakın Olmamıştı Dünyaya”

Fotos, imágenes y otros productos fotográficos de stock sobre ...

Bazen insan der ya; “Keşke bunu daha önce ben düşünseydim. Ben yazsaydım böyle bir cümleyi.” Bu bir kıskanma değil hakkı teslim etmedir aslında. “Ölüm hiç bu kadar yakın olmamıştı dünyaya.” Bu muhteşem cümleyi Yeni Şafak gazetesinin kitap ekinde yaptığı bir röportajda şair ve yazar Ali Ural söylemiş.

Bazen de tam tersini söylemişizdir. Vizontele filminde bir replik vardır. Belediye Başkanı oğlunu, Emin’e (Yılmaz Erdoğan) göderir. Babasının kendisini çağırdığını söyler. O ara “İşte gidiyorum çeşmi siyahım” türküsü başlar. Annesine dinletmek için mezara koşar ama yine türkünün sonunda mezarlığa ulaşır. Takrar dönerken, “desene oğlum ne için çağırıyor beni hocam.” diye sorar. Belediye Başkanının oğlu da; “Radyonun resimlisi için çağırıyor.” der. “Ne radyonun resimlisi mi? Resimli radyo mu?” “Şerrefsizim benim aklıma gelmişti.” diye bir karşılık verir. Bu durumu da çoğu kez yaşamışızdır. “Şerefsizim ben bunu daha önce düşünmüştüm.”

Bazen bir cümle alır sizi başka alemlere götürür. “Ölüm hiç bu kadar yakın olmamıştı dünyaya.” cümlesi de bu türden bir cümle. Sosyal medyada daha önce günde bir iki vefaat haberine rastlanırken sanki içinde yaşadığımız günlerde onları yirmileri buluyor.

Hani bu günlerde sıklıkla karşılaştığımız bir klişe var: “Bu virüsten sonra hiçbir şey eskisi gibi olamayacak.” Bence virüsten sonra değil şuan virüsün kol gezdiği ortamda da hiç bir şey eskisi gibi değil.

Alışkanlıklar değişti. Selamlaşmalar değişti. Çalışma şekilleri değişti. Hayatımıza yeni yeni kavramlar girdi. Her gün yeni bir olaya uyanıyoruz.

Bir gözlemimi sizinle paylaşmak istiyorum.  Çok sıklıkla ölüm haberi verilmesi ölümü de sıradanlaştırdı. Bir önceki yazımda da bahsetmiştim. Elbette ateş düştüğü yeri yakıyor ama üst üste bu kadar ölüm haberi rutinmiş gibi, normalmiş gibi geliyor. Bunda korona üzerine yapılan şakaların, espirilerin de etkisi olabilir mi? diye düşünmeden alamıyorum kendimi.

Sonuç itibari ile, bir insan vücudundaki corona virüsünün ağırlığı 0.000.000.5 gramdır. Şu an tüm dünyadaki toplam vaka sayısı 2 milyon civarı. Yani dünya şu an toplamda 1 gram virüse karşı savaşıyor. Güçlü devletmiş, ekonomiymiş, silahmış hepsi hikaye. Bu olay bizlere; güç ve kudretin yalnızca Allah’a ait olduğunu daha açık şekilde bir kez daha göstermiş oldu. Bir gramla dünyayı esir almak nasıl bir şey hep birlikte yaşayıp görüyoruz.

Bundan ibret almak yerine hala bunu Çin mi üretti, Amerika mı üretti üzerinde durmak ise gerçeği gölgelemek anlamına geliyor. Ortada bir gerçek var. Bu virüs zengin fakir ayırmıyor, makam mevki ayırmıyor. Dolayısı ile herkese eşit yaklaşıyor. Bunu ancak yaratanın adaleti sağlayabilir. Bir ülkeye kalsa diğer bütün ülke insanlarını yok etmek isteyebilir. Yine insanlara kalsa muhakkak bir ayrım söz konusu olabilir.

“Ölüm hiç bu kadar yakın olmamıştı dünyaya.” Dünya hiç bu kadar yakın olmamıştı ölüme.

Not: Biz koronaya dikkat kesilip onunla yoğun bir mesai harcarken diğer tarafta rahatsız olan ve hayatını kaybeden, trafik kazası sonucu hayatını kaybedenler de toprakla buluşuyor. Yaratıldığı ana unsura tekrar rücu ediyor.

Böyle bir durumu da iki gün önce biz yaşadık. Babamın küçük kardeşi Leyla bibimi (hala) kaybettik. O, her gidişimizde beni yanlız bırakmayacaksınız değil mi? diye sorar ve cenazesinde bulunmamızı isterdi ama sokağa çıkma yasağı maalesef buna imkan vermedi. Biz kendisinden razı idik Rabbim de razı olur inşallah. Mekanı cennet olsun.

Görünen görünmeyen afetlerden, kazalardan, belalardan sana sığınırız Allahım. Amin. Kalın sağlıcakla…

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.