Karantina Günlerinde Sinema Keyfi

Zor zamanlardan geçiyoruz. İçimizde burukluklar, kırgınlıklar, hayıflanmalar, köşe kapmaca oynuyor adeta. Böyle durumlarda krizi fırsata dönüştürmek en kârlı alış veriş olsa gerek. Nahif yürekli bir kardeşimin tavsiyesine binaen izlediğim birkaç filmi sizinle de paylaşmak isterim. Karantina günlerinde faydası olur umuduyla.

2015 tarihli yerli yapım bir film “Bizim Hikâye”. 12 Eylül ihtilalinde yazdığı bir kitaptan ötürü sorgusuz sualsiz hapse giren ve cezaevinde iken ölen bir yazarın hikâyesi. Ardında bıraktığı eşi ve küçük çocuklarının hazin yaşam mücadelesini konu olan film, aynı zamanda bir iade-i itibar arayışının öyküsü.

12 Eylül kanayan bir yara hala pek çok gönülde. Çok isabetli ve güzel tespitler, kurgu ve içerikle dolu filmde dramatik sahneler yoğunlukta. Duygulanmamak mümkün değil. İnanç, fikir, ideoloji ayırımı yapmaksızın haksızlığa uğratılan kim varsa hepsinin kendisine ait bir yaranın izine rastlayacağı başarılı bir kurgu.

Hüzün, tebessüm, doğa, sanat estetik iç içe geçmiş filmde. Biraz göz sıvısı kaybına sebep oluyor vücut direnci açısından biraz da yürek çarpıntısının cereyanında kalmanın riskli sonuçlarına muhatap oluyor insan. Başka da yan etkisi yok. Filmin son sahnesinin, Karadenizli sanatçı Apolas Lermi’ nin meşhur Mektup türküsü ile bitiyor olması izleyicide ayrı bir hüzün patlamasına sebep oluyor demek mümkün.

        1999 İran yapımı bir film, özgün adı “Tanrının Rengi” anlamına gelmekte. İranlı yönetmen Majid Majidi imzalı. “Cennetin Rengi” olarak vizyona sürülen film; çok etkileyici sahnelerle örülü, adeta içine alıyor sizi, merhamet pompalıyor insanın damarlarına.

        Görme engelli bir çocuğun, ‘kalıp gözü’ ile değil ‘kalp gözü’ ile dünyayı gören ve anlamlandıran öyküsü. “Allah’ı parmak uçlarınla görebilirsin” dediği sahne başlı başına görülmeye değer. “Ellerim ona dokunacağı güne kadar her yerde Allah’a uzanacağım ve ona her şeyi anlatacağım” serzenişi ve içtenliği bir başka etkileyici sahnesi bu filmin.

Majid Majidi’ nin 2005 yapımı bir başka dram filmi. 8 yaşında bir kaza sonucu gözlerini kaybeden bir akademisyenin yaşam öyküsü. “Söğüt Ağacı” müthiş ibretlerle dolu, izlerken çok duygulandım. Çözünürlük ve görüntü kalitesi biraz yüksek olsa seyrine doyum olmayacak bir film, tıpkı “Cennetin Rengi” gibi.  

Pişmanlıklar, keşkeler, geçmişe dair tercih sorgulamaları ve telaşlarla örülü bir hayatın hikâyesi. Filmi izlerken Hz. Musa (a.s)’ ın Hızır (a.s) ile olduğu rivayet edilen hikmet dolu yolculuğuna (18 Kehf/65-82) doğru bir fikir sürüklenmesi yaşıyorsunuz elinizde olmadan.

Gerçekten Iran sineması bizden fersah fersah ilerde görünüyor. Çekim ve görüntü kalitesi düşük de olsa; kurgu, duygu yoğunluğu, sosyal yara saptaması, sosyolojik acıları incelikle sunması çok başarılı. Hüzün, tebessüm ve tefekkür karışımı duyguları bir arada yaşıyorsunuz.

        Yine İran sinemasına ait 2013 yapımı “Yeşil Şemsiye” filmi var. Boşanmak üzere olan bir çiftin çocukları üzerinden yaşadıkları sırlarla dolu bir ilişkinin öyküsünü anlatıyor film. Aile içi ilişkilerden, kente tutunamayanların gelgitlerine, hayvan ve doğa sevgisinden birlikte yaşama sanatına pek çok farklı konunun incelikle işlendiği özgün bir yapım.

        Sevginin, şefkatin ve mutlu olmanın ‘kısa yolları’ bilgisine dair birçok ipucu barındırıyor “Yeşil Şemsiye” filmi. Birlikte yaşama sanatına ve ilişkilerde eksik parçaların mütemmim cüzü olmaya ilişkin şifrelerle yüklü ders alınası bir film.

        İyi seyirler diliyorum.

        Hüseyin ÇOLAK
        Ankara- 08 Nisan 2020

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.