Corona Günlüğü 3

hokka divit ile ilgili görsel sonucu

“Yoksa sizden öncekilerin çektikleriyle karşılaşmadan cennete girebileceğinizi mi sandınız? Onlar öylesine yoksulluk ve sıkıntı çekmişler, öyle sarsılmışlardı ki peygamber ve yanındakiler, “Allah’ın yardımı ne zaman gelecek?” diye niyaz etmişlerdi. Bilesiniz ki Allah’ın yardımı yakındır.” (Bakara/214)

“Geçmişteki ümmetlerden bazıları, nefislerinin kıskançlık, kin vb. olumsuz duygularına kapılarak kutsal kitapları ve dolayısıyla dinleri konusunda derin ihtilâflara düşüp dalâlete saptıkları gibi bazıları da yoksulluk ve sıkıntılarla denenmişler, sonuna kadar imanlarında sebat edenler, Allah’ın yardımının geleceği konusunda ümitlerini yitirmeyenler, gösterdikleri sabır ve dayanıklılıkla hem O’nun yardım ve desteğini hem de cennetini kazanmışlardır. Bu Allah’ın bir kanunudur.”    (Kur’an Yolu Tefsiri Cilt: 1 Sayfa: 333-334)

” İnsana bir zarar geldiği zaman, yan yatarak, oturarak veya ayakta durarak (o zararın giderilmesi için) bize dua eder; fakat biz ondan sıkıntısını kaldırınca, sanki kendisine dokunan bir sıkıntıdan ötürü bize dua etmemiş gibi geçip gider. İşte böylece haddi aşanlara yapmakta oldukları şeyler güzel gösterildi. ” (Yunus/12)

Ayeti Kerimelerin bağlamı biraz farklı olabilir ama vardığı nokta aynı yere çıkıyor bence. İnsanoğlu bir sıkıntı ile karşılaşabilir mi? Her an. Hiç beklemediğiniz bir anda. Bu da nerden çıktı dediğiniz çok olmuştur. İnsanoğlu üzüntü, keder, sevinç, mutluluk kavramlarını her an yaşayabilecek şekilde donatılmıştır. Bizi yaratan bizi bizden daha yakın tanımaz mı? Elbette öyle.

Yukarıdaki ayetlerde de insanoğluna; geçmişteki ümmetler nasıl sıkıntı, çile, açlık, kıtlık, hastalık yaşamışsa siz de öyle bu sıkıntıları yaşayacaksınız diyor. İnsanlar bunlardan belki biri ile imtihan olacak. Sadece açlık çekecek ama sağlığı çok yerinde olacak. Bazen tamamından denenmiş olacak. Kaldırma gücüne göre bizi yaratan bizi farklı imtihanlara tabi tutmaktadır. Yine Rabbimiz; (Bakara/286)  “Allah hiçbir nefse gücünün yeteceğinden öte yük yüklemez”. diye seslenmekte ve bizlerde her duamızda demez miyiz; Allahım, taşıyamayacağım yükü yükleme.

 Şu an sadece Müslümanlar değil tüm insanlık büyük bir sıkıntıdan/imtihandan geçiyor. Buna sabredenler ve gereğini yerine getirenler elbette kazanacak. Diğerleri sabretmeyenler ve bile bile insanlara zarar verenler de bu dünyada ya da ahirette karşılığını görecekler. Ahirete iman eden birileri için bu içinden çıkılması zor bir durum değildir.

İkinci olarak aldığım Ayetin başında ise; ” İnsana bir zarar geldiği zaman, yan yatarak, oturarak veya ayakta durarak (o zararın giderilmesi için) bize dua eder…” demektedir. Burada da bir sıkıntı sonucu nasıl davranmamız gerektiğine işaret edilmektedir. Yan yatarak, oturarak veya ayakta durarak. Yani evde kalarak, gerekli tedbirleri alarak dışarı çıkarak, maske takarak ve sosyal mesafeyi koruyarak şeklinde de anlayabilir miyiz?

Bugün içimden, “tamam iyi de bizi yaratan bu konuda bizlere ne diyor” diye bakmak geldi. Keşke her gün aynı duyarlılıkta olabilsek ama bazen hayatın debdebesi içerisinde kaybolup gidiyoruz ve ihmal ediyoruz.

Koronaya teşekkür eden videolar dolaşıyor. İşte sen çıktın da aile olduğumuzu anladık. Afrika’yı anladık. Açlığı susuzluğu anladık. Suriyeli çocuğu anladık. En önemlisi her günleri karantinada geçen Filistinlileri anladık. Bizi yaratan yine devreye giriyor ve diyor ki, bu dönemlerde anlıyorsunuz ama çok çabuk unutuyor eski halinize dönüyorsunuz.

Kendi adıma şunu çok iyi idrak ettiğimi söyleyebilirim. Bütün bu yaşananlar kıyamet alametidir, değildir ayrı bir tarafa. Kıyamet olmadan önce ayak sesleri bile bizleri ne hale koydu çok iyi analiz etmek lazım. Koronayı Amerika mı veya Çin mi laboratuarlarında üretti tartışmasından, kimin işine daha çok yarayacak düşüncesinden daha çok; sonucuna odaklanmak. Öyle veya böyle gözle görülemeyen, mikroskopla zar zor görülen bir virüsün bizi esir aldığı ve evlerimizden çıkamaz olduğumuz.

Şimdi bunu Çin ya da Amerika üretse ne fark eder. Üzerinde güneşin batmadığı ülke olarak addedilen İngiltere’nin Kraliçesi, başbakanı dahil olmak üzere herkes etkilenmiş durumda. Birincisi küçük, gözle görülmeyen bir musibetle ne hale geldiğimiz. İkincisi zarar vermemek düşüncesiyle de olsa; oğulun babadan, kızın anneden hasılı herkesin kendi derdine düştüğü bir anı yaşar olduk.

Sonuç olarak; kısır siyasi çekişmeleri bir tarafa koyarak, başımızı iki elimizin arasına alarak ve Kayahan’ın;

“Allahım Neydi Günahım
Allahım Neydi Günahım
Günahım Neydi Allahım,

Ben Nerde Yanlış Yaptım Allahım.”

şarkısını söylemek ve bir taraftan da olan biteni bu şekilde okumak. Bu günlükte bu kadar. Kalın sağlıcakla…

                                                                                              İlhan ERANIL

Corona Günlüğü 3” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.