“Şairane Hayatlar” Kitabı Üzerine

Eğitimci Yazar Saliha Büşra KONAKTAŞ’ ın bir biyografik hikâye denemesi “Şairane Hayatlar” kitabı. ‘Her Şiirin Bir Hikâyesi Vardır’ tezinin ispatlanmış halidir bir bakıma. Orhan Veli’ nin seküler dramı ile başlayan ve Mehmet Akif’in uhrevi trajedisi ile biten sekiz şairin hikâyesine tanık oluyorsunuz bu kitapta.

Ali AKBAŞ ın takdim yazısında işaret ettiği, midyenin bağrına saplanan kum tanesinin acılar içinde inciye uzanan yolculuğunu doğrular niteliktedir KONAKTAŞ’ ın şairane hayatlara dokunuşu. Kelimelerin, şairlerin dilinde şiire dönüşüm serüveninin, bağrındaki kumdan kurtulmak için midyenin salgıladığı şeffaf sıvının, kumu inciye dönüştüren elemli eylemine benzediğini ima eder sekiz şairin hayatını anlatırken.

Ağrısız doğum, sancısız devrim, özlemsiz aşk, matemsiz ölüm ve elemsiz hayatın olanaksız bir durum olduğunu ispatlar niteliktedir söz konusu eser. Acıların bütün dillerde ortak olduğuna, ayrılığın ırkının ve cinsiyetinin olmadığına, yalnızlığın insanlığın ortak paydası oluşuna satır aralarında sık sık yer verir Yazar.

Okuyucunun, her bir hayat hikâyesinde kendinden bir şeyler bulacağı, yaşanmışlıklar bulvarında hatırlarının izine rastlayacağı bir yolculuğa çıkarıyor sizi Saliha Büşra KONAKTAŞ kitabında. Şair hayatlarının arka sokaklarında yakaladığı ince ayrıntıları, gecenin sessizliğinde yalnız kendine fısıldanabilecek sır ve gizleri sunuyor size satırların arasında.

Özgün bir üslup, dokunaklı bir dil, titiz bir araştırma ürünü eserinde, coğrafyamızın çağa iz bırakan şairlerinin hayatlarına ince bir dokunuş örneğinin öncülüğünü yapıyor genç yazar. Eserdeki diyaloglarda rol değişimlerine tanık oluyorsunuz. Bazen rolün sahibi, satırları kotaran yazar bazen şairin asli muhatabı bazen de okuyucu oluyor. İç içe, girift bir sarmalda tatlı bir kafa karışıklığı yaşıyorsunuz sayfalar arasında.

“Orhan Veli kadar garip, Cahit Sıtkı kadar yalnız, Ali Akbaş kadar hüzünlü ve Cahit Zarifoğlu kadar acz biri”  diye biyografisini tanımlayan Saliha Büşra KONAKTAŞ’ ı tebrik ediyor, kalbi var oldukça kaleminin hiç susmamasını diliyorum.

Selam ile…“Şairane Hayatlar” Kitabı Üzerine” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.