Corona Günlüğü 2

Divit Hokka (@divit_hokka) | Twitter

Ben bu yazıyı yazarken kim bilir kaç kişiye corona teşhisi konuldu. Ülkemizden kaç kişi ve dünyadan kaç kişi aramızdan ayrıldı. Yaşları kaçtı? Ne hedefleri vardı? Dünyada daha neler yapmak istiyorlardı? Kendilerine mi Müslümandılar yoksa birilerine faydaları dokunuyor muydu? Artık onlara söyleyebileceğimiz bir şey var mı? Bizi ruhlar aleminde duyup duymadıklarını bilmiyorum ama şunu biliyorum. Duysalar bile bunlardan etkilenip bir adım atamayacaklarını biliyorum.

O halde bu yazıyı okuyan kardeşim. Birçok yazımda söylemişimdir. Bunları size nasihat etmek için yazmıyor ya da söylemiyorum. Tamamını kendime söylüyorum. Sizlerle de adeta derdimi paylaşıyorum. Allah herkese akıl vermiş, fikir vermiş. Benim aklıma kimsenin ihtiyacı olmadığını çok iyi biliyorum.

Bir insanın ölümünü rakamlara indirgeyip sadece bir rakamdan ibaretmiş gibi sunulmasını da doğru bulmuyorum. Amaç bakın bu işin şakası yok aklınızı başınıza alın, ülkemizde bu gün şu kadar insan hayatını kaybetti. Dünyada bu kadar kişiyi kaybettik. Bunun yolunun bu olmadığını düşünüyorum. İnsanları ikna etmek için başka yollar bulunmalı ve devlet kendi istatistiğini arşivlerinde saklamalı diye düşünüyorum. Naçizane kendi fikrim katılan olur, katılmayan olur bana ait bir düşünce.

Her akşam saatlerce coronanın konuşulmasını da doğru bulmuyorum. Devlet nasıl çok güzel yaptırımlar getiriyor. Şehirler arası yolculuklar valilik iznine bağlandı. Diğer bütün dünya ülkelerine uçuşlar yasaklandı. Toplu taşıma ile yolculuk yapanlara bir standart getirildi vesselam. Tam da bunun gibi. Kardeşim televizyon kanalı bir saat bu şekilde yayın mı yaptın. İki saat belgesel yayınla. Başka haberlerden söz et ama içinde korona geçmesin. Eski Türk filmlerini yeniden oynat. Düşünebiliyor musunuz her dakika korona.

Buradan başka bir şeye dikkat çekmek istiyorum. Bahçeye gittiğim zaman hem bu haberlerden uzaklaşıyorum hem toprakla uğraşmak ayrı bir huzur veriyor. Çok fazla yorucu olmasına rağmen zevk alıyorum. Belediyeler, devlet özellikle çorak olan bir şey yetişmeyen yerleri insanımıza çok düşük maliyetlerle vermeli. Şu hobi bahçesi dediğimiz olay. Asla tarım arazileri değil. Dağ, bayır, tepe gibi kuş uçmaz, kervan geçmez yerleri bu şekilde verimli hale getirebilir aynı zamanda insanımız hem vaktini anlamlı hale getirir hem de yazın yetiştirdiği domatesle kışlık salçasını yapar. Ben belediye başkanı olsam düşünürüm böyle bir şeyi.

Tamamda sen de bak coronadan bahsediyorsun, yazının başlığı da corona diye eleştire de bilirsiniz. İlerde yıllar yıllar sonra birileri okuyup bakın 2020 yılında da dünyayı corona adlı bir virüs esir almış atalarımız şöyle şöyle davranmışlar ve bu musibetten kurtulmuşlar diye tarihe bir not düşmek adına yazıyorum. Şu an biz nasıl vebadan şu tarihte bu kadar kişi ölmüş, tifodan bu kadar kişi ölmüş diyoruz tamamen yazılı kaynaklardan günümüze ulaştığı için.

Okullar bir ay daha tatil edildi. Uzaktan eğitime devam edilecek. Pazartesi itibari ile Milli Eğitim Bakanlığı canlı ders yapmaya başlayacak. Sarsıntıyı bu kadar çabuk atlatıp hemen alternatif yollar bulunması konusundaki gayretlerinden dolayı başta Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk olmak üzere yetkililere teşekkür ediyorum. İşte bu evde kal tamam da ne yapacağız gün boyu odadan odaya misafirliğe mi gideceğiz elbette bu günleri de anlamlı hale getirmek için çaba sarf edeceğiz. Farklı okumalar yapacağız, farklı eğlencelerle ruhumuzu dinlendirecek, farklı egzersizlerle fiziğimizi dinç tutacağız.

Hiç yazmayanlara tavsiyem birkaç cümle de olsa yazmaya başlayın. Bu cümlelerin zamanla artarak devam edeceğinden emin olabilirsiniz. Bir konu ile ilgili çocuklarınızı bir dakika, üç dakika konuşturun. Hitabetlerinin nasıl daha iyi olacağını çok kısa sürede görebileceksiniz.

E işte bizimkisi de yaptığımız şeyleri sizlerle paylaşmak. Bakın birazdan kızımla basit egzersiz hareketleri yapacağız, değilse evde daha çok hamur işi ve hareketsizlik ayrı bir sıkıntıya yol açmasın. Hepinize sağlıklı, mutlu, huzurlu günler diliyorum. Kalın sağlıcakla…

                                                                                                          İlhan ERANIL  

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.