KBRN Tehditler ve Ülkemizde Afet Eğitimi

“(Nûh) gemiyi yapıyordu. Kavminden ileri gelenler her ne zaman yanına uğrasalar, onunla alay ediyorlardı. Dedi ki: “Bizimle alay ediyorsanız, sizin bizimle alay ettiğiniz gibi biz de sizinle alay edeceğiz.” (Hûd Sûresi)* * (Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları, Ankara, 2011, s.243.)

Gündüz kandilini hazırlamayan, gece karanlığa razı demektir (Cenab ŞAHABETTİN).

Ayeti Kerimede Hz. Nuh’un gemi yapması bir öngörüdür. Sonrasında gelecek Tufana karşı önceden hazırlık yapmayı anlayabiliriz. Sitemizin ismi bundansonra.net. Bizim hedefimizde, olmadan önce olayları ön görmeye yönelik projeksiyon geliştirmek olacak inşallah.

Yine Cenab Şahabettin’de durumu özetlemiş aslında. Bir taraftan testi kırılmadan önce önlem almayı da anlayabiliriz.

Bütün bunlardan nereye gelmek istediğimi aşağı yukarı anlamışınızdır. Kurumlarımızda iş sağlığı ve güvenliği bölümleri var. Burada daha çok herhangi bir kaza yaşamadan önce eksiklikleri gidermeye yönelik alınan tedbirlere dikkat çekiliyor.

Böyle bir girişten sonra başlığa dönersem. Ülkemizde ve dünyada afetler kaçınılmaz olarak hayatımızın içerisinde her zaman var oldu ve var olmaya devam edecek. Doğal afetler olduğu gibi insan unsuru sayesinde yani beşeri faktörler sonucu oluşan afetlerde her zaman hayatımızla iç içe. Deprem doğal, KBRN yani kimyasal, biyolojik, radolojik ve nükleer tehlikeler beşeri gibi.

Ülkemizde afetlerle mücadeleyi İçişleri Bakanlığına bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) yürütüyor. AFAD’ın en temel görevi; afetlerin öncesi, sırası ve sonrası ile ilgili çalışmalar yapmak. Teşkilat şemasını incelediğimizde de bu üç temel üzerine kurulu olduğunu görebiliriz. www.afad.gov.tr

Planlama ve Risk azaltma bölümü afetlerden öncesine yönelik çalışmalar yürütür. Müdahale bölümü afet anındaki müdahaleye yönelik çalışmalar ortaya koyar. İyileştirme dairesi ise afet sonrasına yönelik faaliyetlerde bulunur.

Daha önceleri AFAD, kriz yönetimli bir çalışma örneği sergilerken artık risk yönetimli bir anlayışa evrilmiştir.  Bu yönelimin de her şeyden önce eğitimle başlaması gerekir.

Bu bölümlerle birlikte bir de işin afet eğitimi ile ilgili ayrı bir daire başkanlığı vardır. Daha önce başka bir daire başkanlığı altında çalışmalarını yaparken son bir yıldır Afet Eğitimine verilen önem gereği, ayrı bir daire başkanlığına dönüşmüştür.

Afet Eğitimi Daire Başkanlığı’na bağlı olarak çalışan ve Türkiye geneli Afet Eğitimini planlayan ve uygulayan Afet Eğitimi Merkezi (AFADEM) www.afad.gov.tr/afadem Ankara’da bulunuyor. Eğitimler, hem kurum içi çalışanlara yönelik, hem de sivil toplum kuruluşları, diğer kamu kurumları ve topluma yönelik eğitimler olarak özetlenebilir.

Kurum kendi çalışanlarına ve paydaşlara; İlk Yardım Eğitimleri, Sivil Savunma ve Seferberlik Eğitimleri, Yangın Eğitimleri, KBRN Eğitimleri, Kentsel Arama ve Kurtarma Eğitimleri vermektedir.

 Afet Eğitimi ile, insanlara; karşı karşıya kalabilecekleri tehlike ve risklerin neler olabileceğini, bu tehlike ve risklere karşı nasıl bir davranış göstereceklerini, nasıl organize olacaklarını,  ihtiyaç duyacakları kaynakları nereden, nasıl, hangi yöntemlerle elde edebileceklerini öğretmek Afet Eğitim Merkezinin birincil görevidir.

Bu kapsamda AFAD’ın kendi personeline yönelik çalışmaları konumuzun dışında. Biz topluma yönelik olan kısmına bakarak oradan Milli Eğitim Bakanlığına geçiş yapacağız.

AFAD, topluma yönelik eğitimi dört bölüme ayırmış. Afete Hazır Aile ile toplumun temel taşı aileyi eğitmeyi hedeflemiş. Afete Hazır Okul ile Milli Eğitim Bakanlığı çalışanları ve öğrencileri bilinçlendirmeyi hedeflemiş. Afete Hazır İşyeri ile çalışanlarda farkındalık oluşturmaya gayret gösteriyor. Afete Hazır Genç ile de gençleri işin içerisine katarak daha çok üniversitelerde okuyan gençleri hedef alıyor ona yönelik eğitimler planlıyor.

Bu manada, daha fazla insana ulaşabilmek gayesi ile eğiticiler yetiştiriyor. Bu eğiticiler okullarda, iş yerlerinde, üniversitelerde eğitimler veriyor. Eğitimlerin içeriğinde depremden yangına birçok tehlikeli durum söz konusu.

Bana kalırsa; valilere, kaymakamlara, din görevlilerine, öğretmenlere, polislere, sağlık personeline vb. yönelik de afet eğitimleri verilmelidir. Meslek örgütleri ve basın mensuplarına, sanatçı ve sporculara yönelik de eğitimler verilmelidir. Özellikle STK’lar ve gönüllüler bu sistemin önemli bir parçası olmalıdır.

Bunlardan özellikle vali ve kaymakamlara bu eğitimlerin verildiğini biliyorum ancak diğer saydığım kamu ve özel kurumlara da bu eğitimlerin verilmesini tavsiye ediyorum.

Ülkemizde deprem başta olmak üzere, afet zararlarının azaltılması çabaları içinde; sağlıklı kentsel yaşam hedefleri ile bütünleşik olarak, altyapının iyileştirilmesi, insanları ile birlikte güvenli ve yaşanabilir kentlerin oluşturulması, atılması gereken önemli bir adımı oluşturmaktadır. Bu nedenle; belediye görevlileri ve müteahhitlere ayrıca bir afet eğitimi verilmelidir.

Milli Eğitim Bakanlığı’na önerimiz ise; Ülkemizin büyük bir kısmı deprem bölgesidir dolayısı ile öncelikle deprem olmak üzere, yangın, son yıllarda artış gösteren sel, erozyon ve günümüzde hem ülkemizi hem de dünyayı esir alan biyolojik silah diyebileceğimiz virüs veya başka kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tehlikelerle mücadele için tavsiyemiz bir ders olmasa bile bir dersin içerisinde bağımsız bir veya birkaç ünitede bu konulara yer vermek.

Yıllardır eğitimin içerisinde olan ve çeşitli kademelerinde görev yapmış birisi olarak birkaç saatlik kurs veya farkındalık seminerleri ile çok iyi yol kat edemiyoruz. O yüzden Afet Eğitimi müfredatta yerini almalı ve özellikle, Fen ve Teknoloji, Fizik, Kimya, Biyoloji öğretmenleri tarafından KBRN eğitimleri verilmeli.

Peki nedir KBRN?

Biraz uzun olduğunu düşünerek burada yazıma son vereyim. Bir sonraki yazımda “Peki nedir KBRN?” sorusuna cevap vermeye çalışalım. Kalın sağlıcakla…

İlhan Eranıl

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.