Salman Khan ve Dünya Okulu

D&R - Kültür Sanat ve Eğlence Dünyası

Salman Khan kimdir?

Salman Khan, Metairie- Lousiana,  ABD’de doğup büyüdü; anne babası Hindistan ve Bangladeş’ten gelmiş göçmenlerdi. Khan Akademiy’yi kurmadan önce serbest yatırım fonu analisti olarak çalışıyordu. Ayrıca Orecle’da ve Silikon Vadisi’ndeki çeşitli yeni girişimlerde yatırım sermayesi ve mühendislik alanlarında çalıştı. Khan’ın, sınıfının başkanı olarak mezun olduğu Harvard Üniversitesi’nden MBA derecesi, MIT’den de üç derecesi var.

Dünya Okulu

Dünya Okulu Salman Khan tarafından yazılmıştır. Khan kitabına Rabindranath Tagore’den bir sözle başlıyor: ” Bir çocuğu kendi öğreniminizle sınırlamayın çünkü o başka bir devirde doğdu.”

Kitabın uzun bir giriş bölümü var. Burada; “Herkese, Her Yerde, Dünya Standartlarında Bedelsiz Eğitim” diyerek yeni bir model ortaya koymaya çalışıyor. “Eski öğretme yöntemi ile yenisi arasında sistemde bir çatlak var ve dünyanın her yerinde çocuklar her gün bu çatlaktan aşağı düşüyor. Dünya hep daha hızlı değişiyor ama sistem değişimi ya hiç olmuyor ya da olduğunda çok yavaş ve çoğu zaman da yanlış yönde oluyor; çocuklara öğretilen şeyler ile aslında öğrenmeleri gereken şeyler arasındaki boşluk her gün her ders büyüyor. Bütün bunları söylemek elbette çok kolay. Beğenelim beğenmeyelim, bugünlerde herkes eğitim hakkında konuşuyor. Politikacılar her konuşmalarında bu konuyu açıyor. Anne-babalar çocuklarının birtakım müphem gizemli ancak zorlu standartlar dizisinin gerisinde kalmasından ya da belki iki sıra öteden belki dünyanın öbür ucunda bir rakip tarafından geçilmesinden endişe duyuyor. Tıpkı dini tartışmalar da olduğu gibi, taraflar fikirlerini cansiperane savunuyor çoğu zaman da doğrulanabilir kanıtları olmaksızın. Çocukları daha sıkı mı tutmalı daha gevşek mi bırakmalı? Çok mu fazla test yapıyoruz, yoksa yeterince yapmıyor muyuz? Test demişken standartlaştırılmış sınavlar kalıcı öğrenmeyi mi ölçüyor yoksa standartlaştırılmış sınava girme becerisini mi? İnisiyatif almayı, kavramayı, özgün düşünceyi mi destekliyoruz, yoksa yalnızca boş bir oyunumu sürdürüp duruyor?

Birinci bölüm

Öğretmeyi Öğrenmek bölümünde kuzeni Nadia’yla bir düğünde karşılaştıklarını ve kuzeni Nadia’nın matematik dersinden düşük not aldığını öğreniyor. Kuzeni ile bir müddet yüzyüze ders çalışıyor ancak her ikisi de farklı şehirlerden geldiği için bir müddet sonra ayrılıyorlar. Fakat Kaan kurduğu bir düzenekle kuzenine ders vermeye devam ediyor. Işinden ayrılıyor ve YouTube’da videolar çekmeye başlıyor.

Akademinin yöntemlerinin temel aldığı bazı sarsılmaz ilkelerden en önemlisinin “tam öğrenme” olduğunu belirtiyor. Tam öğrenme, öğrencilerin bir kavramı gerektiği gibi kavramadan önce daha ileri bir kavramı anlamalarının beklenmemesi gerektiğini ifade ediyor.

Öğretme konusunda kendi yaklaşımını yavaş yavaş geliştirirken temel hedeflerinden birinin, “parçalara ayırma eğilimini tersine çevirmek olduğunu” söylüyor ve diyor ki “bence hiçbir konu asla bitmez. Hiçbir kavram diğer kavramlardan kopuk değildir. Bilgi süreğendir; fikirler akar.

İkinci Bölüm

Ikinci bölümde, gelenekleri sorgulamak, Prusya modeli, testler ve test etme, yaratıcılığı şubelere ayırmak, ev ödevi, sınıfı tersyüz etmek, okulun ekonomisi konularına değiniyor.

Üç bölümde, teori ve pratik, Khan Akademi yazılımı, gerçek sınıfa geçiş, eğlence ve oyunlar, suya atlamak, Los Altos deneyi, tüm yaşlar için eğitim konularına değiniyor.

Dördüncü ve son bölümde “Dünya Okulu” modelini açıklıyor ve burada; “işte size ilginç bir düşünce; dünyada bu yıl ilkokula başlayan çocukların yüzde 65’i daha icat edilmemiş işlerde çalışacak.” diyor ve artık sınıfın dışında da öğrenmenin olabileceğini anlatıyor.

Salman Khan ve Dünya Okulu” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.