Korona Günlüğü 1

Korona Günlüğü 1

divit ve hokka ile ilgili görsel sonucu

“Evde kal hayatta kal.” sloganı büyük ölçüde yerine getiriliyor. Bu işin şakası olmadığını her geçen gün daha iyi anlıyoruz. Okumalar, izlemeler neticesinde vakıf olduğumuz bir kısım bilgiler oldu. Bunlardan en önemlileri; bu virüsün pozitif çıktığı insanların her birinin farklı şekilde seyrettiği. Üçü bir arada olan, öksürme, ateş ve nefes darlığı genelde karşılaşılan durum. Karın ağrımasından, baş ağrısına, ishal ve kusmaya birçok farklı şekli olabiliyor o yüzden her türlü kendini kötü hissedenler olayı ciddiye almalı ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalı. 14 gün kuralı her fırsatta hatırlatılıyor. Orada da kendi içinde çelişen açıklamalar olmuyor mu? Örneğin, doktorun biri maske takmayı çok önemsiyor, bir diğeri ne kadar zararlı olduğundan bahsediyor.

Bu virüs bize atalarımızdan gelen kolonya alışkanlığının ne kadar değerli ve önemli olduğunu da anlatmış oldu. Eve gelen bir misafiri zımnen de olsa dezenfekte etmeyi belki düşünmemişlerdi ama bugün sonuç oraya çıkıyor. Yine el yıkamanın önemi belki tarihte bu kadar net anlatılamamıştı. Elimizi bu kadar sık yıkadığımızı hiç hatırlamıyorum. Doktorların her fırsatta el yıkamalarının sağlık açısından ne kadar önemli olduğunu da şimdi şimdi daha iyi anlıyoruz.    

Bu durumda bize; “İnsanın en iyi doktoru kesinlikle kendisidir.” demek düşüyor.

Yine uzmanların ekserisinin bu virüse ülkemiz nüfusunun yarıya yakınının yakalanacağı ancak önemli olanın İtalya örneğinde olduğu gibi bir anda değil, yönetebileceğimiz şekilde kademeli olarak ortaya çıkması. Yoğun bakım ve diğer ekipmanlarla yeterli şekilde müdahale imkanının bulunması. İtalya’da biliyorsunuz ilk günlerde neredeyse hasta seçer durumuna düşmüşler bu hal yönetilir olmaktan çıkmıştı.  

Zorunlu halde dışarı çıkanlarda gözlemlerimde ise; ilk günlerde bize garip gelen el uzatmama ve sarılmamanın artık yerleştiğini görüyoruz. Eldiven takmalar, sıralarda dahi bir metre mesafeye uyulduğunu da görebiliyoruz. Burada elbette yüzde yüz herkes buna uyabiliyor demiyorum ancak ilk günlere oranla çok fazla bir bilinçlenmenin olduğunu ortaya koymak için belirtiyorum.

Okulların ne zaman açılacağı belli değil. Yeni bir sürece hep birlikte şahit oluyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı, özel okullar ve üniversitelerin bir kısmı uzaktan eğitime başladı. Daha ilk günden durumu sabote etmeye kalkanlar oldu. İsmini yazarak meşhur etmek istemediğim bir gazete kılıklı vatandaş büyük hezeyanlarda bulundu. Halkı ikiye ayırmaya, kin ve nefrete sürükleyen açıklamalarda bulundu. Bu zihin yapısı tarihteki yerini aldı derken bir anda yine ülke gündeminin birinci sırasına oturdu. Bu ayrı bir yazı konusu ama şunu demeden geçemeyeceğim. Bu şekilde düşünenler çatlasa da patlasa da ülkenin sağcısından solcusuna her türlü siyasi veya etnik veya dini büyük bir kısmı artık bu zırvalara pirim vermiyor. Herkes bu şekilde, sulh içinde yaşamaktan oldukça memnun. Otuz yıl, kırk yıl geriden gelenlere de yapacak bir şey yok. Allah ıslah etsin.

Dünyada bu güne kadar tanı konulan 200 bine yakın hasta olduğunu medyadan öğreniyoruz. Bu hastaların 150 bine yakını; Çin, İtalya, İspanya, Fransa, Almanya ve diğer Batı ülkelerinde görülüyor. Ülkemizde aşağıda sayı ve oranından da anlaşılabileceği gibi ilk güne oranla düşüş olduğunu söyleyebiliriz.

15 Mart: 18 Vaka Artışı:%200

16 Mart: 47 Vaka Artışı:%161

17 Mart: 98 Vaka Artışı:%108

18 Mart: 191 Vaka Artışı:%94

19 Mart: 359 Vaka Artışı:%87

21 Mart: 947 Vaka Artışı:%41

22 Mart: 1236 Vaka Artışı:%30

23 Mart: 1529 Vaka Artışı:%24

24 Mart: 1872 Vaka Artışı:%22

Yukarıda da görüldüğü gibi ülkemizde vaka artış oranı düşüyor. Bu oanalar Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’nın twitter hesabından alınmıştır. @drfahrettinkoca twitter hesabı.

Bize düşen söylenenlere kulak vermek. Her bir ferdimizin çok kıymetli olduğunu vurgulamak. En çok sevdiğimiz insanların bizim elimizle zarar görmesini istememek. Selam ile…

İlhan ERANIL

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.